Koniec tego szaleństwa. Chodzi o tryb przedsprzedaży, z którego wychodzę i powracam do standardopwego trybu publikowania treści.
Dzisiaj standardowa porcja informacji ze świata Cloud Native. Styczeń się już skończył, niedługo Walentynki, później Wielkanoc, wakacje i oby do Bożego Narodzenia.
Przedsprzedaż zakończona – zaczynam realizację kursu
Udało się – liczba sprzedanych dostępów w przedsprzedaży pozwoli mi zrealizować mój nowy, profesjonalny kurs “Kubernetes po polsku”!
To był ciężki tydzień podczas którego prowadziłem 4 spotkania LIVE, odpowiadałem na mnóstwo maili, ogarniałem małe awarie systemu płatności, ale satysfakcja jest ogromna.
Niesamowicie cieszę się, że znalazłem 120 osób, które mi zaufały! Ja się już nie mogę doczekać aż będę publikował te zaawansowane części (moduły PRO), bo z tego widzę to jest to wciąż wiedza niedostępna. Oczywiście do czasu publikacji mojego kursu 🙂
Wkrótce wyślę do tych wszystkich osób wiadomości i otworzę odrębne kanały dla naszej komunikacji.
A jeśli nie chcesz przegapić premiery gotowego kursu to stworzyłem specjalną listę – możesz się na nią zapisać na stronie kursu.
Czym jest IDP?
Od dawna wiedziałem, że Kubernetes jest stworzony do platform. A teraz ma to już swoją nazwę i nabiera więcej szczegółów.
Mowa o koncepcji platform Internal Developer Platform (IDP). A dlaczego jest to ważne?
Ponieważ to skupia w sobie wiele elementów i nadaje jeszcze większy sens umiejętnościom związanych z Kubernetes.
Wszystkie klocki zaczynają się w logiczną całość i widać jak najlepiej wykorzystać projekty Cloud Native.
Na jednym z ostatnich LIVE opowiadałem szczegółach tej koncepcji. Obejrzyj nagranie, gdzie dowiesz się między innymi:
🔷 Czym jest IDP?
🔷 Po co powstało i jaki ma cel?
🔷 Komu to w ogóle jest potrzebne?
🔷 Z czego się składa?
🔷 Jak wyglądała (i pewnie nadal wygląda) praca bez platformy IDP?
🔷 W jaki sposób Kubernetes wpisuje się w jej tworzenie?
Cilium jest szybkie i może służyć za LoadBalancer
Cilium jako CNI jest doskonałym wyborem dla zarządzania ruchem w klastrze. To już wiedzieliśmy wcześniej, ale okazuje się, że jest nowy obszar do zagospodarowania – to load balancing ruchu wchodzącego do klastra.
Hetzner przeprowadził testy, gdzie sprawdzono przepustowość, opóźnienia i obciążenie CPU przez Cilium. Potwierdzono tylko, że Cilium wymiata, a to jeszcze nie koniec.
Dodatkowo ten ciekawy artykuł opisuje jak Cilium może zastąpić projekt MetalLB do przydzielania adresów z zewnętrznej puli dla serwisów typu LoadBalancer. Sama funkcjonalność jest opisana tutaj i wygląda zacnie.
Wyszła nowa wersja OpenShift
Dawno nie pisałem o OpenShift, a tu niedawno opublikowano wersję 4.12.
Niektórzy mówią, że to najlepszy i również najdroższy Kubernetes dla dużych organizacji, w szczególności tych, które chcą budować platformy (może nawet IDP?) na on-prem.
A co do zmian to jest ich sporo i nie będę ich wymieniał – odsyłam do wpisu na blogu. Moją uwagę przykuł ciekawy ficzer “Network Observability Operator”, który bardzo ciekawie obrazuje przepływ ruchu sieciowego w klastrze.
Do tego jest możliwość rozszerzania GUI (OpenShift i tak ma najlepszą konsolę webową do zarządzania) poprzez dynamiczne moduły.
Red Hat faktycznie stworzył swój flagowy produkt opierając go o Kubernetes i całe mnóstwo operatorów. Niektórzy jednak i tak używają go jedynie jako Kubernetesa bez korzystania z wielu dodatków i w ten sposób mogą mieć środowisko w pełni kompatybilne z innymi klastrami Kubernetes (np. EKS/AKS/GKE).