A co mi się udało? Znalazłem czas i poskładałem informacje o szkoleniach, które opublikowałem na stronie. A dlaczego nie było łatwo? A top długa historia. Jej część nawet nagrałem, bo od teraz cyklicznie nagrywam vloga, w którym opowiadam o tym co robię, jak robię i dlaczego coś robię.
Jeśli masz wolne kilka minut rano to zerknij na mój kanał na YouTube. A teraz zapraszam do innych nowości.
Obejrzyj ostatni LIVE o 3 ciekawych funkcjach w nowym Kubernetes 1.25
Nie udało Ci się dotrzeć na LIVE w ostatni piątek? Koniecznie obejrzyj powtórkę. Poza ciekawą przygodą związaną z moim kubkiem omawiam 3 ciekawe funkcje:
- Kontenery efemeryczne do debugowania
- Podsystem CSI dla przestrzeni dyskowej
- Finalne wycięcie z Kubernetes PodSecurityPolicy i zastąpienie go PodSecurity
Do każdego pokazuję też małe demo. Obejrzyj wideo tutaj.
Długo mi to zajęło, ale w końcu opublikowałem informacje o moich szkoleniach
Wiele osób pisało do mnie kiedy będą informacje o szkoleniach. To z przyjemnością informuję, że już są. Póki co dostępne są trzy:
- Fundamenty Kubernetes – solidne podstawy pracy z Kubernetesem
- Masterclass o zarządzaniu klastrem – coś ponad podstawy dla tych, którzy chcą wiedzieć i umieć więcej o zarządzaniu klastrem
- Masterclass o bezpieczeństwie Kubernetes – w końcu skumulowana wiedza o bezpieczeństwie Kubernetesa w postaci praktycznego warsztatu
Obecnie prowadzę szkolenia zamknięte dla firm, ale do każdego szkolenia otworzyłem też listę na szkolenie otwarte. Jeśli zbierze się odpowiednia liczba chętnych to wyślę szczegóły i propozycje terminu.
CloudFront w AWS obsługuje już HTTP/3, a co z resztą?
HTTP w wersji 3, protokół znany wcześniej jako QUIC, zbliża się wielkimi krokami. Świadczy o tym ogłoszona niedawno przez AWS możliwość używania ten nowej wersji w ich usłudze CloudFront. Teraz czekamy na innych, którzy nie będą chcieli zostać w tyle.
Z mojej perspektywy czekam też na obsługę HTTP/3 w popularnych serwerach HTTP, które mogłyby tą funkcjonalność udostępnić jako kontrolery Ingress.
Obecnie HAProxy wspiera to eksperymentalnie, Envoy chyba na całego, a Nginx jeszcze nie jest do końca gotowy.
To chyba i tak lepiej niż adopcją IPv6 😉
Wyłączaj pule węzłów w AKS
Rzadko piszę o o Kubernetesie od Microsoftu, a tym razem wydali coś ciekawego. Jeśli używasz ich usługi AKS to teraz możesz wyłączyć pule węzłów. Nie musisz ich kasować i odtwarzać, a jedynie wyłączyć jak zwykłe serwery.
To chyba kolejny ukłon w stronę tych, którzy obawiają się wysokich kosztów klastra. Szczególnie, że jako jeden z niewielu dostawców Azure nie pobiera opłat za utrzymywanie klastra (Control Plane).
Napisz swój własny scheduler lub przynajmniej pobaw się symulatorem
Scheduler (czy też po polsku “planista”) w Kubernetesie to naprawdę ciekawy i złożony kawałek oprogramowania. Ale jest też przez to potężny i daje duże możliwości w sterowaniu dystrybucją podów po klastrze.
Polecam sprawdzenie jak napisać własny scheduler lub uruchomić symulator i sprawdzić jego różne opcje.
Jeśli interesuje Cię ten temat to warto sprawdzić też mój Masterclass, gdzie pokazuję praktycznie jak użyć wielu zaawansowanych opcji sterowania rozłożeniem podów i kierowania ruchem do nich.