Wkrótce wakacje i możliwe, że będziesz miał więcej wolnego czasu dla siebie. Jeśli chciałbyś jego część poświęcić na poznanie czegoś ciekawego poza to przygotowałem dla Ciebie listę ciekawych pozycji do przeczytania.
Swego czasu nagrałem już wideo o książkach, bo wierzę, że tak możemy zmienić swoje myślenie. Jeśli chcesz być lepszy w DevOps jako współtworzeniu kultury organizacji czy być postrzegany jako ekspert to zachęcamy Cię do przeczytania (lub przesłuchania w formie audiobooka) pozycji, które wybrałem.
To jest moja subiektywna lista, którą wybrałem na podstawie przeczytania kilkuset pozycji i właśnie te uważam za najbardziej wartościowe.
Dzisiaj część pierwsza 5 książek, a za tydzień kolejna.
1 – Porozumienie bez przemocy (Nonviolent communication a.k.a. NVC)
Może Cię zmylić tytuł, bo to nie chodzi o to jak mówić łagodnie i unikać przemocy. Ta książka jest moim zdaniem obowiązkowa, aby utrwalić sobie w głowie myślenie o potrzebach swoich i innych ludzi. To stoi za dużą częścią naszych podświadomych działań i wielu nieporozumień w pracy oraz poza nią.
2 – Pięć dysfunkcji pracy zespołu
Zapewne pracujesz w zespole lub przynajmniej współpracujesz z innymi. Ta książka jest pisana w formie opowieści (tak jak Projekt Feniks, którego tutaj pomijam) i czyta/słucha się przyjemnie.
Dla mnie ciekawą rzeczą było odkrycie, że unikanie konfliktów jest niekorzystne. Jeśli coś jest ważne to czasem nie da się uniknąć gorącej dyskusji. Myślenie, że dobre zespoły zawsze się zgadzają we wszystkim jest obłudą. Jeśli dołożysz wiedzę o NVC to wszystko zaczyna mieć sens.
3 – Gdy regułą jest brak reguł. Netflix i filozofia przemiany (“No rules rules” – zdecydowanie wolę angielski tytuł)
Ja zrezygnowałem z Netflixa jakiś czas temu, gdyż nie mogłem nic dla siebie tam znaleźć (mam specyficzny lub po prostu jestem wybredny).
Nie oznacza to jednak, że nie podziwiam jak ta organizacja zrewolucjonizowała rynek mediów, ale też była innowatorem od strony technologicznej. Chyba większość z nas słyszała o Chaos Monkey, ale jest też wiele innych “małp” wchodzących w skład wymyślonych na potrzeby skalowania całej armii.
Ta książka opisuje stronę organizacyjną i wciąż wiele organizacji stara się naśladować ich podejście, bo jak widać to zadziałało i przyniosło im rewelacyjne rezultaty.
4 – DRIVE
Duża część ludzi wciąż myśli, że to pieniądze są największym motywatorem. My w IT żyjemy trochę w bańce i niektórzy doświadczyli już tego na własnej skórze, że w pewnym momencie liczy się coś więcej. Okazuje się, że nasza motywacja leży głębiej, a z tej książki dowiesz się z czego się dokładnie składa.
To nie są wymysły autora, a poparte badaniami opisy tego co jest obserwowane w świecie od dawna. Inaczej nie doszlibyśmy tak daleko jako cywilizacja, gdyby każdy był motywowany tylko marchewką w postaci comiesięcznej pensji.
5 – Głaskologia
To polska książka i sam uwielbiam Miłosza Brzezińskiego – zdecydowanie polecam w tym wypadku formę audiobooka, bo to jak ona jest czytana przez autora dodaje drugie tyle do wartości tej pozycji!
Stąd również dowiesz się na podstawie przytoczonych badań jak działamy jako ludzie i co możesz zrobić, aby zrozumieć działanie swoje i innych. A do tego jest napisana (i czytana!) z dużą dawką humoru.
Polecam dla miłośników “czekolady”! (Ci co przeczytają będą wiedzieć)