Testowanie na produkcji… brzmi jak przepis na katastrofę, prawda? W końcu ryzykujemy stabilność systemu i nerwy użytkowników. A co, jeśli powiem Ci, że testowanie na produkcji, (robione z głową), ma OGROMNE zalety?
Nie jest to metoda dla każdego systemu i każdej organizacji, ale w odpowiednich rękach staje się potężnym narzędziem w arsenale DevOps.
Tradycyjnie czyli nudno i mało dokładnie
Dla tych, co lubią grać bezpiecznie, jest stary, dobry cykl: development -> testy -> staging -> produkcja.
Nudne, przewidywalne, wolne i co najważniejsze – często zawodne. No bo taki staging to tylko atrapa produkcji. Nigdy nie odda prawdziwego chaosu, prawdziwego ruchu czy prawdziwych danych.
Testowanie na produkcji może być o wiele bardziej dokładne i z potencjałem na ogromny zysk.
Uzasadnione szaleństwo
Może to brzmi jak akt desperacji, ale spójrz na to z perspektywy kogoś, kto nie boi się ryzyka i widzi takie oto korzyści:
- Prawdziwe dane: Chcesz prawdziwego feedbacku a nie udawanego z syntetycznych scenariuszy? Testowanie na produkcji to to testowanie na prawdziwym ruchu, prawdziwych dancy, bez żadnych filtrów.
- Szybszy feedback: Wdrażasz i od razu widzisz reakcję prawdziwego środowiska. Problemy, które się pojawią możesz wyłapać o wiele szybciej.
- Oszczędność kosztów: Środowisko staging? To czasem mnóstwo kasy na środowisko, które musi przypominać produkcję, a które się nudzi i nie jest wykorzystywane. Testowanie na produkcji ma duże ekonomiczne uzasadnienie. Oszczędzasz na środowiskach, a jako zwrot masz bardziej stabilny system.
- Szybsze wdrożenia: Takie feature toggles to wspaniały mechanizm, który w ułamku sekundy włączasz lub wyłączasz daną funkcjonalność. Testujesz, sprawdzasz i decydujesz bez konieczności zapuszczania potoków CI/CD oraz czekania na rolling update.
Zasady dla rozważnych ryzykantów
Jasne, to jest szaleństwo. Ale kontrolowane szaleństwo.
Testowanie na produkcji wymaga ostrożności. Kluczowe zasady to:
- Feature Toggles: Fundament bezpieczeństwa. Używaj ich, aby kontrolować włączanie/wyłączanie funkcji, testować w izolacji i szybko wycofywać zmiany.
- Skuteczny monitoring: Monitoruj wydajność, błędy i doświadczenie użytkownika w czasie rzeczywistym. Skonfiguruj proaktywne alerty.
- Wdrażanie progresywne (Canary, A/B): Wdrażaj stopniowo, zaczynając od małej grupy użytkowników lub części infrastruktury. Obserwuj i analizuj wyniki przed pełnym wdrożeniem.
- Działający rollback: Miej gotowy i przetestowany plan automatycznego wycofania zmian na wypadek problemów. Najlepiej w połączeniu z GitOps, gdyż tak najlepiej wycofasz wszystkie zmiany.
Pamiętaj: testowanie na produkcji wymaga dojrzałości i odpowiednich narzędzi. Stosując te zasady, minimalizujesz ryzyko i zyskujesz cenny feedback.
Spotkaj mnie na tych wydarzeniach
Confidence
🗓️ Kraków, 2-3 czerwca (jeszcze nie wiem którego dnia)
Temat: [EN] Hacking and Securibg Kubernetes
Cloud Native Warsaw
🗓️ Warszawa, 11 czerwca 18:00
Szczegóły wkrótce
Devoxx Poland
🗓️ Kraków, 11-13 czerwca (jeszcze nie wiem którego dnia)
Temat: [EN] Synergy of GitOps and CI/CD pipelines
IT Unplugged (🔥 -20% rabatu z kodem “CLOUDOWSKI20” )
🗓️ Lublin, 10 czerwca
Temat: [PL] Synergia GitOps i potoków CI/CD
🗓️ Kalendarz szkoleń na żywo
Sprawdź kalendarz szkoleń z dostępnymi terminami szkoleń, na których skupisz się na zrozumieniu trudnych tematów znajdziesz tutaj: https://cloudowski.com/training/#calendar
Comments