Dzisiaj druga i ostatnia piątka polecanych lektur na wakacje.
6 – Factfullness
Wciąż myślisz, że Afryka jest biedna? Czy wiesz ile ludzi na świecie żyje w ubóstwie?
Ta pozycja pokazuje jak bardzo nieaktualna może być nasza wiedza. Mi otworzyła oczy na postęp, który w ostatnich dziesięcioleciach zmienił stereotypy, które mogłeś jeszcze wyciągnąć ze szkoły lub z innych źródeł.
Polecam przeczytać, aby zacząć myśleć o tym jak szybko dezaktualizuje się nie tylko technologia, ale jak stereotypy o postępie zderzane są z rzeczywistością opartą o fakty. Warto zapamiętać, że w wiadomościach będą głównie kataklizmy, a o kroczący postęp będzie po prostu pomijany.
Ja dzięki temu ćwiczę wdzięczność, bo widzę jaki postęp w ostatnich latach widać na ulicach mojego miasta i nie tylko.
7 – Quiet (IMHO polski tytuł jest dziwny…)
Introwertycy górą! Tak bym podsumował tą książkę i jeśli też czujesz, że lepiej czujesz się z komputerami (lub w małym towarzystwie) to polecam Ci tą książkę. Może tak jak mi uświadomi Ci, że moda na ekstrawertyzm jest bzdurą i dzisiejszy świat technologii zbudowali i wciąż budują introwertycy.
8 – How to be imperfectionist
Nie zaczynasz rzeczy, bo obawiasz się, że będą nieidealne? Chcesz cały czas coś poprawiać zamiast powiedzieć, że może jest “wystarczająco dobre”?
Ja wciąż uważam się za perfekcjonistę, ale między innymi ta krótka pozycja pozwoliła mi wejść na ścieżkę wychodzenia z tego podejścia.
9 – Zasady
Uwielbiam tą książkę. Być może dlatego, że lubię zasady, a te przedstawione przez autora podsumowują trudne czasem prawdy o tym jak żyć lepiej i odnieść sukces. Nie jest to napisane przez pseudo-coacha, który zarabia na swoich złotych radach i publikacjach, a przez osobę, która osiągnęła już w swoim życiu sporo i dzieli się swoimi przemyśleniami.
Napisał ją Ray Dalio – założyciel olbrzymiego funduszu hedgingowego Bridgewater. Ray opisuje zadady, które sprawdzał na sobie i swojej firmie przez kilkadziesiąt lat.
Ja stamtąd pamiętam między innymi zasadę szczerości, którą wprowadzał w firmie Ray. Okazuje się, że średnio zajmuje 18 miesięcy, aby przyzwyczaić się do mówienie prosto z mostu i też odbierania szczerego feedbacku.
10 – Status
Całkiem możliwe, że ta pozycja pomoże Ci podobnie jak mi zrozumieć przynajmniej połowę ludzkich zachowań. My wciąż podświadomie walczymy o status i jeśli chcesz się dowiedzieć w jaki sposób możesz to wykorzystać to śmiało sięgnij po tę pozycję.
Autorem jest Artur Król, którego znam osobiście i książka zawiera mnóstwo konkretów, które autor zbierał przez kilka ostatnich lat.
A jak już zrozumiesz o co chodzi ze statusem to inaczej spojrzysz na zachowania swoje i innych – przekonaj się sam.