Zrobiłem to. Przejrzałem udostępnioną kilka dni temu listę 310 nagrań z KubeCon 2023 North America i zebrałem najciekawsze nagrania wraz ze wskazówkami.
Trochę mi to czasu zajęło, ale było warto, bo mogę się teraz tym z Tobą podzielić. O dziwo nie będzie tego super dużo, bo wiele prezentacji było nieciekawych, zbyt podstawowych lub osobiście niezrozumiałych.
To jednocześnie pokazuje, że warto próbować zgłaszać się na konferencje – Twoja może być po prostu lepsza od średniej (ta nie jest zbyt wysoka jak widać 🙂)
Dzisiaj pierwsza część, a za tydzień druga.
Skalowanie klastrów i ograniczanie kosztów
- Często słyszę zarzut, że skalowanie klastrów Kubernetesa jest czasem zbyt wolne. Wiedzą coś o tym ludzie utrzymujący platformę dla jednej z najbardziej wpływowych gazet na świecie – The New York Times. Zobacz jak sobie radzą z tym u siebie.
💡 Wskazówki dla Ciebie: Zobacz Karpenter i KEDA - Pody to kontenery, a kontenery to procesy. Te uruchomione są na serwerach i to jakie to serwery, czy raczej typy instancji w chmurze, ma duży wpływ na koszty. W tej prezentacji zobaczysz, że tanie instancje w chmurze mogą wcale nie wychodzić tak tanio. W prezentacji jest fajna tabelka, która zestawia typy dla trzech dostawców chmury.
💡 Wskazówki dla Ciebie: Węzły klastra nie mogą być za małe, ale jednocześnie zbyt duże też nie (współdzielone zasoby kernela linuksowego mogą zacząć być wąskim gardłem). - Czy to już poszło za daleko? No bo jak wytłumaczyć fakt, iż są rozwiązania, które skalując klastry biorą pod uwagę… ślad węglowy! Zobacz w tej prezentacji jak to działa. Duże korporacje często mają w swojej polityce cele zmniejszania śladu węglowego i to można osiągnąć również w taki sposób.
💡 Wskazówki dla Ciebie: Widać raz jeszcze, że KEDA jest dobrą alternatywą dla HPA i o wiele prostszą o dziwo. - Z tej prezentacji z kolei dowiesz się o wielu innych wskazówkach, które pozwolą Ci zmniejszyć koszty działania klastra. Widać, że organizacje tną koszty, bo kto chciałby przepłacać? Na szczęście to nie jest takie trudne.
💡 Wskazówki dla Ciebie: Koszty instancji to nie wszystko. Użycie serwisów typu Load Balancer i odpowiednich wolumenów może być kluczowe. - Jeśli masz wdrożone Istio lub dopiero to planujesz to zobacz to wideo, gdzie pokazane jest nad czym skupia się projekt oraz to jak użycie trybu Ambient może radykalnie obniżyć koszty całego rozwiązania.
💡 Wskazówki dla Ciebie: Jeśli zależy Ci głównie na zwiększeniu bezpieczeństwa ruchu to nie ma sensu wdrażać Istio z kontenerami – wystarczy do tego tryb Ambient.
I to tyle tym razem – za tydzień część druga skupiona wokół GitOps.