Newsletter #36 – W końcu AWS popisał się z Kubernetesem

Jeśli planujesz Kubernetes on-prem to będziesz zadowolony. W końcu AWS popisał się z Kubernetesem

Czekałem, czekałem i się doczekałem. AWS dodał obsługę bare-metal do swojej dystrubucji Kubernetesa. Szczegóły poniżej.
Sam już niewiele dotykam sprzętu odkąd możliwe jest zamówienie serwerów po API z chmury publicznej i to w dość rozsądnych pieniądzach. Jednocześnie Kubernetes jest idealnym przykładem, gdzie posiadając dużo “blachy” można pozbyć się dodatkowej warstwy abstrakcji w postaci wirtualizacji.
Historia zatacza trochę koło – kiedyś wirtualizacja była hitem, a teraz bez niej spokojnie da się obejść. Mi się osobiście to podejście podoba i czekam na więcej takich produktów/projektów.

W końcu – EKS Anywhere na bare-metal!

Jakiś czas temu opisywałem EKS Anywhere jako całkiem ciekawą platformę dla własnego Kubernetes. Narzekałem wówczas jedynie na brak wsparcia środowisk on-prem. No to teraz już nie narzekam!
AWS ogłosił niedawno wsparcie dla instalacji tej dystrybucji na bare-metal. I nie mówię tutaj o własnych serwerach z vSphere, a o prawdziwym bare-metal – sama blacha bez wirtualizacji!
W dokumentacji można znaleźć dużo ciekawych szczegółów jak np. Bootowanie po PXE i wykorzystanie interfejsów zarządzających IPMI do kontroli węzłów. Tak to ja rozumiem – to jest dokładnie właściwy sposób na provisioning klastrów na własnej infrastrukturze! 

Checklista adopcji podejścia GitOps

Myślisz o adopcji GitOps? Pojawił się ciekawy artykuł, który opisuje 16 ważnych punktów przy wdrażaniu GitOps.
Część z nich jest oczywista, ale zanim przejdziesz entuzjastycznie do obsługi wszystkiego z Gita to warto się zapoznać z tym co jest tam opisane.
Aha – a jeśli Cię interesuje podejście GitOps do wdrażania aplikacji to będę miał coś ciekawego. Ale póki co to tajemnica i szczegóły wyślę wkrótce.

Alternatywa dla kubens/kubectx

Nagminnie używam kubens i kubectx, ale znalazłem fajną alternatywę. Nazywa się kubeswitch i jest bardziej “wypasiona”, bo obsługuje aliasy, jest w stanie pobierać dane z Vaulta i nie modyfikuje globalnego pliku z konfiguracją.
Ja jestem w trakcie przesiadki, bo wydaje się być po prostu lepsze.

Podobne materiały