Skip to content

W zeszłym tygodniu zakończył się KubeCon 2022 North America. Ja jeszcze zbieram najciekawsze materiały i nowości tam ogłoszone – jak będą gotowe to nie omieszkam się z nimi podzielić tutaj.
Ale jest też dość ważna informacja, która gruchnęła w zeszłym tygodniu. Otóż AWS ogłosił powstanie lokalnej strefy (Local Zone) w Warszawie.

Czy to oznacza, że mamy dostępny region AWS w Polsce? No niestety nie. To czym jest ta strefa i co możemy z nią zrobić?
Otóż zgodnie z opisem mamy do dyspozycji tylko następujące usługi:

  • VPC
  • EKS – Kubernetes jako usługa
  • EC2 

I tyle. Jak widać wystarczy, żeby zbudować jakieś małe rozwiązanie. W końcu mamy najważniejszy element czyli… EKS? No dobra – z VPC i EC2 da się zrobić naprawdę sporo. Jest tylko kilka ograniczeń.

Po pierwsze mamy do dyspozycji tylko jeden storage – gp2. Pewnie większości wystarczy.
Po drugie to jest to tylko jedna strefa i jeśli planujesz zbudować rozwiązanie zgodne z zasadą Design for Failure to może być ciężej. Lokalna strefa w Warszawie jest podpięta pod region we Frankfurcie i tylko tak możesz jej użyć.
Po trzecie są tylko “pełnoprawne” instancje (c5, r5, m5 i G4dn) – nie ma tych tańszych, które tak lubimy. Instancje t3 będą kiedyś, a zatem nasze cebulowe dusze muszą się uzbroić w cierpliwość.

Jak użyć nowej lokalnej strefy?

To dość proste. Oto niezbędne kroki.

  1. Wybierz z konsoli AWS region Frankfurt (eu-central-1)
  2. Otwórz konfigurację usługi EC2 i włącz strefę eu-central-1-waw-1
  3. Otwórz konfigurację VPC i utwórz nową podsieć (Subnet) wykorzystując tą nową strefę

Od teraz możesz tworzyć wspierane instancje i węzły dla EKS.

A czy są jakieś alternatywy?

Owszem, ale szału nie ma. Google ma pełnoprawny region w Warszawie już od prawie 1.5 roku. Jest dostępny najlepszy Kubernetes (GKE) i są też tanie vmki. Może nie ma wszystkich dostępnych usług, ale ma zdecydowaną większość i ma aż trzy niezależne strefy dostępności.

A co z wielką 1-miliardową inwestycją ogłoszoną ponad 2 lata temu? Póki co regionu nie mamy. Możliwe, że jakieś prace trwają, ale na razie jest cisza.
A jeśli nie chcesz lub nie musisz używać dużych dostawców to możesz się skusić na mniejszego jakim jest francuski Scaleway. Od 2 lat ma on swój region, gdzie odpalisz maszyny wirtualne i Kubernetesa jako usługę.