Skip to content

Jest już nagranie z warsztatu z zeszłego tygodnia i jeśli się nie zarejestrowałeś to i tak możesz je zobaczyć.
Do tego wyszedł nowy Kubernetes, ale spokojnie, bo nie ma większych rewolucji.
Myślę o LIVE w ten piątek i dam znać w odrębnym mailu o jego temacie  oraz terminie. Jak masz propozycję to napisz do mnie tutaj lub na Discord.

Nagrania z warsztatu już opublikowane

Warsztaty się odbyły i to bez większych niespodzianek. Zabrakło czasu na końcówkę, ale myślę, że dzięki instrukcjom łatwo jest już samodzielnie je ukończyć.
Dzięki za przybycie, ciekawe pytania i rozmowę po na Discord!
Warsztaty dostępne są tutaj – wystarczy podać adres mailowy, na który dostaniesz linka (mechanizm zaimplementowany na Ingress opisuję w tym wideo).

Czy już jestem ekspertem?

Czasem spotykam osoby, które uznają, że mogą być już ekspertami po poznaniu kawałka danego obszaru.
To dość ciekawe zjawisko i może też tak miałeś lub dziwisz się skąd tyle pewności u innych. Postanowiłem nagrać wideo o tym, że to normalna ścieżka i opowiadam do tego moją historię z tym związaną.

Dwa projekty GitOps uznane za dojrzałe

To był niemalże wyścić, który ostatecznie wygrał Flux, bo to ten projekt został jako pierwszy uznany za stabilny/dojrzały przez CNCF.
Później dołączył Argo CD i mamy już dwa projekty do wyboru. Jeden jest bardziej złożony, a drugi prostszy.
Nieważne którego użyjesz – każda droga do GitOps będzie tą dobrą. A teraz istnieje przynajmniej większe prawdopodobieństwo, że projekty nie zostaną zamknięte i pozostaniesz z rozwiązaniem bez jakiejkolwiek pomocy czy też wsparcia dla pojawiających się błędów.

Nowy Kubernetes 1.26

Ostatnia w tym roku wersja Kubernetes została niedawno wydana. Listę zmian najlepiej sprawdzić na doskonałym wpisie na blogu sysdig.
Według mnie najważniejsze zmiany to:

  1. Wprowadzenie filtrowania zapytań API za pomocą CEL – to umożliwi szybsze odrzucanie manifestów niespełniających naszych wymagań bez admission controllerów działających na webhookach (np. OPA, Kuyverno, Kubewarden itp.)
  2. Przejście do wersji stabilnej ustawiania polityki dla zaawansowanej kontroli wyboru podów za Servicem. Fajny ficzer i daje duże pole do optymalizacji dla większych środowisk.

I w sumie tyle. Reszta to kosmetyka. Czyżby Kubernetes robił się już nudny stabilny?

Zakończył się re:Invent 2022

Poza tematem VPC Lattice nie znalazłem nic ciekawego. Jeśli coś pominąłem to daj znać.