Skip to content

Dzisiaj krótki wstęp. Obecnie pracuję intensywnie nad kursem, ale wciąż trzymam rękę na pulsie i oto lista nowości ze świata Cloud Native.

Podcast “Rozchmurzony” #16

Tydzień temu wyszedł kolejny odcinek mojego podcastu. Muszę przyznać, że go trochę zaniedbałem, ale obiecuję poprawę 🙂
Tym razem ja i Łukasz Ciećwierz usiedliśmy porozmawiać o technologii, ale też o trudnych tematach miękkich takich jak:

🔷 Jak regulowana przepisami branża finansowa używa chmury publicznej?
🔷 Czym jest Cloud Center of Excellence?
🔷 Jak testy osobowości mogą pomóc w pracy zespołu?
🔷 Czy konflikt zawsze jest niepożądany?
🔷 Czym jest zasada FUKO?
🔷 Czym Scrum się sprawdza w zespołach cloudowych?

Podcast do odsłuchania na większości platform oraz również bezpośrednio na stronie odcinka.

AKS już nie jest za friko?

Do niedawna Microsoftowy Kubernetes w chmurze (AKS) był prawie za friko. To prawie oznaczało, że nie płaciło się za utrzymanie części Control Plane (czyli tej najtrudniejszej do utrzymania).
Do teraz, bo Microsoft ogłosił, że to się zmieni. Od teraz są dwie wersje – jedna wciąż jest darmowa (rekomendowana do 10 węzłów), a druga płatna i taka bardziej “pro” (ma między innymi autoskalowanie klastra).
Czyżby na AKS było zbyt dużo klastrów, które mogą zarabiać dla MS? Tego nie wiem, ale z dużych graczy to chyba teraz jedynie Oracle ma darmowy control plane dla Kubernetes.

Będę 15 marca na CloudFest w Bydgoszczy

Chcesz przybić piątkę i pogadać ze mną? To tak się składa, że będę na konferencji CloudFest w Bydgoszczy 15 marca.
Dla tych co mają blisko lub po prostu to nie problem pojawić się wtedy w Bydgoszczy mam darmowe zaproszenia – odezwij się do mnie bezpośrednio (np. odpisz na tego maila), a możesz zaoszczędzić trochę grosza.

Ciekawe wyniki ankiety CNCF

Opublikowano niedawno wyniki ankiety CNCF. Ja wyłapałem najciekawsze rzeczy i pozwoliłem sobie na dodanie do nich kilku przemyśleń.

  1. 79% ankietowanych używa kontenerów na produkcji
    To już wiedzieliśmy – kontenery są wszędzie. Co ciekawe jednocześnie “tylko” 64% używa Kubernetesa na produkcji. Zastanawiam się co z kontenerami robią inni.
    Czyżby Docker Swarm jeszcze żył? A może są to samodzielnie kontenery zarządzane w stylu “odpal i zapomnij” (+opcja automatycznego restartu)?

  2. Są dwa największe wyzwania w adopcji Kubernetes
    Pierwsze mnie nie zaskoczyło – to bezpieczeństwo. Po prostu organizacje boją się nowego i nawet jak mają te Kubernetesy, klastry, “devopsy” to i tak boją się o ich bezpieczeństwo. Wydaje mi się, że to stale będzie wyzwanie – niezależnie od technologii. W końcu najbezpieczniejsze systemy to takie, które są wyłączone i nieużywane.
    Drugie wyzwanie jest dla mnie zaskoczeniem – to brak szkoleń. W dobie tutoriali, dokumentacji i innych materiałów to nadal najwidoczniej nie jest to dobrze wytłumaczony obszar. Tym bardziej cieszę się, że mój kurs rozwiąże ten problem dla szukających dobrego materiału do rozwoju tych umiejętności.

  3. Większość używa wielu klastrów
    I choć da się zrobić tzw. “Miękką izolację” na pojedynczym klastrze to jednak oddzielne klastry rządzą. Szczególnie jeśli się je łatwo stawia i nimi zarządza, a to nie zawsze jest oczywiste.
    Wyobrażam sobie, że te organizacje jednocześnie wykorzystują zarządzanie klastrami przez kod – terraform i dobry GitOps to dobrana para do tego zadania.

  4. Duże organizacje rzadko używają tylko chmury publicznej
    Im większa organizacja tym większa szansa, że będzie używane przynajmniej rozwiązanie hybrydowe lub tylko on-prem.
    Startupy i małe organizacje mogą działać tylko w chmurze, ale duzi gracze nie odpuszczają on-prem. On nie odejdzie i model hybrydowy zagości już na stałe. A wiadomo, że Kubernetes doskonale unifikuje takie środowiska więc zupełnie się temu nie dziwię.

  5. Adopcja OPA spada i Argo rośnieAdopcja Open Policy Agent maleje i tutaj się nie dziwię. Sam wybrałbym coś natywnego jak Kyverno lub Kubewarden. OPA jest uniwersalny, ale jego język rego nie należy do najprzyjemniejszych.
    Co do Argo to jak najbardziej zrozumiałe – to doskonałe projekty, bo pod Argo rozumiem nie tylko rozwiązanie GitOps, ale grupę innych projektów. Nadal uważam, że Argo CD jest świetne do dużych projektów, ale do mniejszych rozważyłbym Flux CD (szczególnie jeśli nie zależy Ci na GUI).