Skip to content

Jak to czytasz to ja zapewne jestem w drodze, albo już w Amsterdamie na największej konferencji poświęconej Kubernetes i Cloud Native w Europie – KubeCon EU 2023.
Będę tam, aby dowiedzieć się co nas czeka w najbliższym czasie, a relacje o tym postaram się zdawać na bieżąco oraz na piątkowym LIVE prosto z konferencji (szczegóły poniżej).
Jeśli będziesz na miejscu to zapraszam na dedykowany polski kanał Slack, gdzie dzielimy się tym co najlepsze na konferencji – #kubecon-eu-2023-pl

Już jest – Kubernetes 1.27

W nowej wersji nie ma rewolucji. I dobrze. Nie trzeba się spinać i można spokojnie aktualizować.
Po wszystkie szczegóły odsyłam jak zwykle do podsumowania od Sysdig, a ja wybrałem trzy najważniejsze według mnie zmiany.

  1. Jeśli masz klaster on-prem to popraw reguły sieciowe, bo trąbią o tym od dawna, że od tej wersji znikają obrazy z rejestru k8s.gcr.io i będą dostępne bardziej uniwersalnie z rejestru registry.k8s.io. To rodzaj optymalizacji sieciowej, ale też odciążenie Google, który przez długi czas sponsorował projekt i w tym hostował wszystkie oficjalne obrazy kontenerów z komponentami Kubernetes.

  2. To jest baaardzo ciekawy ficzer. Mowa o dynamicznej alokacji zasobów. Co prawda wchodzi dopiero do alpha, ale według mnie to super rozwiązanie.  Zadowolenie powinni być ci, którzy uruchamiają sporo kontenerów z Javą.
    Ta zmiana wprowadza możliwość dynamicznej zmiany przydziału zasobów i dzięki temu na start kontener może dostać np. więcej CPU, a później bez restartu może być ta alokacja zmniejszona.
    Może też dzięki temu wertykalny autoskaler będzie miał sens, bo obecnie osobiście nie znajduję większego zastosowania dla niego.

  3. Czy wprowadzenie reguł CEL zagrozi projektom typu OpenPolicyAgent i Kyverno? Być może i choć to również jest dopiero w fazie alpha to jednak filtrowanie zapytań bezpośrednio przez wbudowany kontroler, a nie z użyciem webhooka, rodzi o wiele mniej problemów wydajnościowych.
    Trzymam kciuki za ten ficzer, bo czyni z Kubernetes jeszcze potężniejszą platformę i łata niedoskonałości RBAC.

Podman Desktop jako alternatywa dla Docker Desktop?

Po tym jak 6-krotnie przyspieszyli Podmana (alternatywa dla Docker) ich pokrewny projekt Podman Desktop ogłosił w nowej wersji wsparcie dla tworzenia klastrów Kubernetes używając Kind.
To wydaje się być alternatywa dla tych, którzy nie chcą wpaść w pułapkę licencjonowania produktu Docker Desktop.
Wygląda to całkiem ok i trzymam kciuki za ten projekt. Sprawdź sam – mają wersję dla Windows, Mac i Linux (jeśli lubisz GUI).

LIVE z Amsterdamu – podsumowanie KubeCon EU 2023

O ile nie zabraknie internetów na konferencji (ma być 10 tysięcy uczestników) to w ten piątek o 10:00 odbędzie się LIVE prosto z konferencji.
Podsumuję w nim najważniejsze rzeczy i postaram się zaprosić gości. Trzymam kciuki, aby się udało, a Ciebie zapraszam do obejrzenia i zadawania pytań.

Link do YouTube