Skip to content

Co to była za konferencja! Mówię oczywiście o zeszłotygodniowym KubeCon EU 2023 w Amsterdamie, z którego niedawno wróciłem.
Za wcześnie jeszcze na podsumowanie – to zrobię już niedługo jak tylko pojawią się nagrania z najciekawszych prezentacji. A mam sporo przemyśleń, wskazówek i ciekawych narzędzi.
W międzyczasie zapraszam do obejrzenia kilku krótkich filmów i LIVE z ostatniego dnia – są one dostępne na tej playliście.

Nowy odcinek podcastu z Michałem Furmankiewiczem o Azure

Z drobnym opóźnieniem, ale już jest – nowy odcinek podcastu, gdzie z Michałem Furmankiewiczem rozmawiamy o popularności Azure i tym co jest pod spodem.
Sporo się dowiedziałem i nie mogę się doczekać premiery polskiego regionu chmury Azure w Polsce!
Jednocześnie przepraszam wszystkich, którzy słuchają mojego podcastu – chciałbym nagruweać systematycznie i częściej, ale nie wyrabiam na zakrętach 🙁 Obiecuję poprawę, bo dostaję sygnały, że podcast się “słucha”.
Podcast do przesłuchania na stronie odcinka jak również na Twojej ulubionej platformie do podcastów.

Ciekawe nowości od Azure

Zostając przy Azure znalazłem trzy ciekawe nowości, które ostatnio zostały opublikowane.

1 – Dla leniwych i wygodnych – AKS LTS daje 2 lata spokoju!
Osobiście lubię GKE z wygodnym zarządzaniem kanałami aktualizacji, a tu Azure poszedł jeszcze łatwiejszą ścieżką. Od wersji 1.27 będziesz mógł przez dwa lata nie martwić się o aktualizacje i zostać z wersją LTS przez 2 lata. Kuszące i rozleniwiające.

2 – Trzymaj koszty w ryzach
Od teraz dzięki integracji projektu OpenCost z AKS jest możliwe śledzenie kosztów projektów na baaardzo granularnym poziomie.
Do kosztów infrastruktury i usług Azure możesz dorzucić szczegóły Twoich aplikacji działających w Kubernetesie. Zatem teraz każdy MHz procesora, bajty przesyłane przez sieć i MB pożerane przez kontenery mogą być śledzone i przypisywane projektom.
W dobie cięcia kosztów to jest naprawdę przydatne

3 – Zarządzaj zasobami Azure przez Kubernetes
To taki odpowiednik “sendmailem przez emacsa” (suchar ze starych lat), ale jeśli lubisz yamle, GitOps i Kubernetes to możesz zarządzać ponad 100 usług na Azure korzystając z niedawno wydanej wersji 2.0 dedykowanego operatora Azure dla Kubernetes.

Lepszy top dla Kubernetes

Jeśli “kubectl top” wydaje Ci się toporny i brakuje Ci szczegółów to polecam narzędzie ktop. Tam znajdziesz wszystko co pozwoli Ci określić na szybko stan Twojego klastra i kontenerów na nim uruchomionych.