Skip to content

W końcu jest. Na kanale YouTube CNCF opublikowane zostały nagrania z tegorocznego KubeCon EU 2023. Możesz samodzielnie je przejrzeć (jest ich prawie 300), ale nie musisz, bo ja zrobiłem to za Ciebie i wybrałem 10 najciekawszych nagrań.
Było sporo nudnych lub ciężkich w odbiorze, ale mi udało się dotrzeć do perełek. Na niektórych nawet byłem (na nudnych też, ale te pominąłem) siedząc w pierwszym rzędzie – w końcu to jak koncert tylko, że taka wersja dla geeków 😉
Dzisiaj przedstawiam pierwszą część, a za tydzień będzie druga.

10 najciekawszych prezentacji – pierwsza piątka

1 – Hackowanie klastra Kubernetes
Nasza rodaczka zapełniła chyba największą salę na konferencji i pokazała jak łatwo można zhackować nieodpowiednio zabezpieczony klaster.
Polecam w szczególności tym, którzy mają klastry on-prem. Ja sam się dowiedziałem o istnieniu prezentowanego tam narzędzia kubeletctl.

2 – O buildpackach opowiedziane w ciekawy sposób
To moja ulubiona sesja. Byłem na niej osobiście i podziwiam jak w 35 minutach można ciekawie opowiedzieć o technologii z humorem i dużą dawką informacji od podstaw do zaawansowanych ficzerów.
Lubię koncept unifikacji budowy obrazów jak np. Source-to-Image, gdyż pomógł moim klientom wdrożyć szybko kontenery na OpenShift. Buildpacki są ewolucją tego dostosowaną dla Kubernetesa i jeśli męczy Cię utrzymywanie definicji w Dockerfile to obejrzyj to koniecznie.

3 – Federacja klastrów w poruszających się pojazdach w armii holenderskiej
Kolejna sesja, na której byłem osobiście i to ze szczególnego powodu – współprowadziła ją moja dobra koleżanka ze studiów, która mieszka w Holandii i uczestniczyła w tym ciekawym projekcie.
Wykorzystanie wielu klastrów uruchomionych na pojazdach wojskowych łączących się ze sobą nawzajem i z bazą nie jest trywialnym zagadnieniem. Bardzo mi się podoba ja to zostało rozwiązane i sam zainteresuję się projektem Liqo, który był tam wykorzystany.

4 – Wyzwania GitOps w praktyce w Adobe
Lubisz GitOps? To koniecznie obejrzyj tą prezentację. Jedna z ciekawszych jakie znalazłem i dostarcza wielu wskazówek do wdrożeń podejścia GitOps na większą skalę.
Opiera się o Argo CD, ale myślę, że koncepty są uniwersalne również dla Flux CD. Fajnie omówione jest tam podejście do testowania wdrożeń korzystając z Jobów, synchronizacji wdrożeń wielu mikroserwisów, ale mi najbardziej podobał się omawiany pod koniec problem synchronizacji zmian w infrastrukturze i aplikacjach.

5 – Co jest najważniejsze w budowaniu biznesu z technologiami Cloud Native
Tym razem to panel dyskusyjny z udziałem gwiazd sceny Cloud Native takich jak Liz Rice i Kelsey Hightower (koniecznie zobacz jak się przedstawia i jaka jest reakcja sali 🙂
Byłem na tej sesji osobiście choć nie usiadłem w pierwszym rzędzie jak zazwyczaj (było to jednak 2 lub 3), bo sala była pełna.
Dlaczego warto ją obejrzeć? Jeśli jesteś doświadczony to nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, że Ci eksperci niewiele mówią o technologii, ponieważ… to nie to jest najważniejszy jeśli chce się osiągnąć sukces w tej (i pewnie nie tylko tej) branży.
Z tego samego powodu w moim TOP 10 umiejętności DevOps na końcu omawiam te eksperckie, które nie są związane z technologią, a są według mnie o wiele bardziej krytyczne.

Za tydzień wyślę drugą część z kolejnymi, bardzo ciekawymi prezentacjami i wskazówkami, które z nich wyniosłem.