Skip to content

Dzisiaj druga część wybranych przeze mnie prezentacji z KubeCon EU 2023 z Amsterdamu.
Zatem nie przedłużając zapraszam do przejrzenia moich wyborów i również obejrzenia.

6 – Wyzwania dotyczące skalowania
Nasz człowiek w Google – Wojtek Tyczyński – opowiedział w tej prezentacji o wyzwaniach dotyczących skalowania klastrów.
Nie byłem świadomy jak bardzo złożony jest to temat i jak wiele aspektów wpływa na wydajność Kubernetesa – włącznie z wersjami Go.
Miałem przyjemność widzieć prezentację na żywo i pod koniec zadałem Wojtkowi pytanie co wpływa najbardziej na wydajność klastrów.
Jego odpowiedź to (ten fragment pozostanie jedynie w wersji mailowej newslettera).

7 – Treściwie i konkretnie o projektowaniu niezawodności
Bardzo podobała mi się ta sesja – dużo konkretów i to świetnie opowiedzianych! Przedstawiona przez ludzi z Google opowiada o tym jak projektować systemy (również te oparte o Kubernetes), aby były niezawodne.
Polecam obejrzeć fragment o odwróconej piramidzie, bo dla mnie to inne pokazanie koncepcji “Design for Failure”. Nie przegap też zabawnego fragmentu o multiverse 🙂
Zobacz koniecznie to wideo jeśli lubisz lub pracujesz zgodnie z podejściem Site Reliability Engineering, bo panowie pokazują tu dokładnie liczby i co wpływa na dodawanie kolejnych dziewiątek do SLA.

8 – O zarządzaniu zasobami – zaawansowane
Z tej sesji dowiedziałem się po co tyle pary poszło w adopcję cgroups v2. Otóż (miejmy nadzieję) wkrótce będziemy mogli zarządzać lepiej zasobami takimi jak przepustowość sieci i liczbie operacji IO na dyskach. Bo nie wiem czy wiesz, ale to obecnie wyróżna kontenery od VMek – te pierwsze współdzielą kernel, a tym samym struktury kernela takie jak pagecache i fizyczne urządzenia typu karty sieciowe czy dyski.
Ta sesja to ciekawa dyskusja ekspertów w tej dziedzinie i polecam objerzeć, aby dowiedzieć się co nas czeka w przyszłości. Ja się dowiedziałem, że obok CSI, CRI, CNI czeka nas kolejny interfejs – NRI od Node Resource Interface pomocny przy zarządzaniu zasobami klastra.
No i z tej rozmowy wyniosłem też, że tzw. Topology Aware Scheduling jest gorącym tematem – to dobrze, że jest on częścią modułów PRO mojego kursu 🙂

9 – Ciekawa lekcje o ustawieniu limitów
To nie pierwszy raz, gdy wychodzi problem z niedostatecznie szybkim działaniem kontenerów na Kubernetes. Z tej sesji w szczegółach dowiesz się co jest przyczyną i jak sobie z tym radzić.
Jeśli czas Cię goni i chcesz tylko konkretne rozwiązanie to oto ono: (ten fragment pozostanie jedynie w wersji mailowej newslettera)

10 – A jednak Service Mesh z sidecare’ami ma wciąż sens
Co prawda tą prezentację prowadził pan z Linkerd to jednak w dość jasny i przekonywujący sposób pokazał dlaczego przyszłość Service Mesh będzie powiązana z dodatkowymi kontenerami proxy dopinanymi do aplikacji.
Warto obejrzeć kilka przedstawionych scenariuszy, gdzie obalonych jest kilka mitów dotyczących nadmiernego wykorzystania zasobów czy wprowadzonego opóźnieni przez takie kontenery.