Skip to content

Wiele osób pytało mnie czego się uczyć. Stąd poświęciłem czas na przygotowanie kilku projektów do samodzielnej nauki technologii z obszaru DevOps.
Może lubisz sam do wszystkiego dochodzić, może szukasz inspiracji i zawężenia obszaru poszukiwań. Dlatego dzisiaj ma uroczysta premiera mojego projektu do samorozwoju umiejętności.

Jeśli nie umiesz tak jak ja piec serników czy lepić pierogów to właśnie dostarczam Ci wymówkę na spędzenie wolnego czasu i “ucieczkę” od obowiązków 😉
A tak poważnie to spędź ten okres z najbliższymi, a do projektów wróć już po!

Projekty do “self-study”

Przygotowałem dedykowaną stronę selfstudy.cloudowski.com, na której znajdziesz projekty do przygotowania.
Opis jest na stronie głównej, a tutaj przytoczę tylko najważniejsze rzeczy.

Koncept
To dość proste – bierzesz projekt (najlepiej po kolei, bo są w pewien sposób ze sobą powiązane) i dobierasz narzędzia, aby spełnić opisane wymagania.
Jeden projekt może zająć Ci kilka godzin, kilka dni lub tygodni – to wszystko zależy od Twoich obecnych umiejętności i czasu jaki poświęcisz na nauczenie się tych brakujących.

Jak znaleźć pomoc
Oczywiście polegasz na ogólnej wiedzy dostępnej w internecie. Jeśli utkniesz to zapraszam na dedykowany kanał #selfstudy na moim serwerze Discord.
Wkrótce też pojawią się podstrony ze wskazówkami, ale to uzależnione jest od tego czy faktycznie będzie zainteresowanie tymi projektami.

Daj znać co o tym myślisz
Jeśli masz pomysł jak to usprawnić to daj mi znać osobiście lub zrób PR na repozytorium korzystając z przycisku na stronie (pracuję nad tym i wkrótce będzie to możliwe).
Mam kilka innych pomysłów w zanadrzu i chętnie je opublikuję jeśli pomysł chwyci.

Narzędzie tygodnia – oszczędź na prąd na 🎄

Projekt https://sustainable-computing.io/ może przydać się osobom, które mają własny sprzęt lub też chcą dokładniej raportować/śledzić zużycie prądu.
Może na on-prem nie da się oszczędzić tyle ile w chmurze, ale wyłączanie nieużywanych serwerów może przynieść sporo oszczędności.