Skip to content

Planujesz rozpocząć pracę z Kubernetesem lub już pracujesz i nie chcesz popełnić poważnej gafy? Zobacz jakie są najczęstsze błędy i jak ich uniknąć!

W sieci znajdziesz mnóstwo tutoriali i skomplikowaną dokumentację, ale jak praktycznie ustrzec się wpadek na produkcji?
Proste demo zawsze zadziała, ale praktyka jest często nieubłagana i bywa srogim nauczycielem.

Już wiesz, że większość projektów używa lub wkrótce zacznie używać kontenerów. Dobrze jest zatem nie popełniać wciąż tych samych błędów. W końcu Kubernetes powstał po to, aby ułatwiać pracę, a nie czynić ją trudniejszą.

A wpadek możesz zaliczyć sporo – zaczynając od tych podstawowych na samym początku pracy, przez wpadki z bezpieczeństwem, niezawodnością aplikacji, wykorzystaniem zasobów, aż po właściwe wykorzystanie najważniejszych funkcji Kubernetesa.

Chcesz się ustrzec gaf i dowiedzieć się jak pracować LEPIEJ?

Zaoszczędź czas i nerwy – wpadnij na bezpłatne szkolenie online, na którym pokażę Ci 10 najczęściej popełnianych błędów oraz sposobów na ich uniknięcie.

"Co tu się narobiło?", czyli historia pewnej niespodziewanej awarii

To był wtorek. Tuż po porannym spotkaniu zespołu.

Daliśmy sobie spokój z poniedziałkiem – wiadomo, lepiej nie psuć niczego na początku tygodnia. Nie mogliśmy jednak dłużej zwlekać.
Padło na mnie. To miała być kolejna zmiana jakich już wiele udało się nam przeprowadzić. W końcu to tylko pliki YAML, a każdy mi mówił, że Kubernetes to już naprawdę da nam wszystko czego do tej pory nie udało nam się zrobić na własną rękę.

Aplikacja działała od niedawna, ale nabieraliśmy już większej pewności i faktycznie wyglądało to lepiej niż przedtem. Teraz doszła potrzeba wprowadzenia tej drobnej zmiany.
To był Helm Chart. Zwał jak zwał – to kolejne YAMLe, „kubek” to łyknie. Udało mi się zmianę wprowadzić i mogliśmy puścić to na środowiska. Na stage poszło bez problemu więc spokojnie czekaliśmy aż dojdzie to do końca. Dzięki temu nasz nowy produkt miał zyskać nową funkcjonalność, którą już zapowiadaliśmy od dawna.

A tu taka wtopa. I to na produkcji! Dlaczego nikt mnie nie ostrzegł?

Nikt z nas nie wiedział co się dzieje! W panice wycofywaliśmy zmiany, ale w międzyczasie poszła fama, że to Kubernetes zepsuł.
Na Slacku wrzało. Dzwonił też do mnie CTO z pytaniem co się dzieje (ktoś chyba wskazał mnie jako tego „bardziej zorientowanego w sytuacji”) i kiedy to przywrócimy.
Byłem w szoku. Czy to ja czy Kubernetes?

Po kilkunastu minutach udało się odwrócić zmiany. Teraz czeka mnie śledztwo co poszło nie tak. Mleko się rozlało, już po ptakach – czytam na Slacku, że ten Kubernetes to nie był chyba dobry pomysł…

A miało być tak pięknie! Przecież to Kubernetes miał rozwiązywać większość problemów!” – pomyślałem wściekły. Gdybym tylko wiedział o tym wcześniej 🤨

To się zdarza najlepszym. No dobrze – może im nie, bo oni już wiedzą jak uniknąć tych najczęstszych błędów.

Błędy początkującego

Zaczynając pracę z Kubernetes upewnij się czy:

  • Efektywnie wykorzystujesz jego proste do użycia funkcjonalności
  • Dobrze wybierasz i korzystasz z dostępnych platform Kubernetes w chmurze
  • Zarządzasz konfiguracją w optymalny sposób, który pozwala na szybsze wprowadzanie zmian

Dzięki moim wskazówkom ze szkolenia Twoja droga z Kubernetes może być po prostu przyjemniejsza.

Kosztowne wpadki

Dodatkowo w przyszłości (lub już teraz) czekają Cię wyzwania, które mogą kosztować Ciebie oraz Twój zespół sporo nerwów i czasu.
Dowiedz się jak uniknąć przykrych niespodzianek, które:

  • Uniemożliwią Ci namierzenie przyczyny pojawiających błędów
  • Wystawią Twoje środowisko na poważne niebezpieczeństwo
  • Mogą spowodować, że Twoje usługi nagle przestaną być dostępne

Nie marnuj czasu i oszczędź sobie frustracji. Sprawdź jak możesz uniknąć tych oraz kilku innych problemów.

Zarejestruj się

Nie zastanawiaj się dłużej – obejrzyj nagranie ze szkolenia i zastosuj moje proste wskazówki!