Newsletter #41 – W końcu się udało, ale nie było łatwo

A co mi się udało? Znalazłem czas i poskładałem informacje o szkoleniach, które opublikowałem na stronie. A dlaczego nie było łatwo? A top długa historia. Jej część nawet nagrałem, bo od teraz cyklicznie nagrywam vloga, w którym opowiadam o tym co robię, jak robię i dlaczego coś robię.
Jeśli masz wolne kilka minut rano to zerknij na mój kanał na YouTube. A teraz zapraszam do innych nowości.

Obejrzyj ostatni LIVE o 3 ciekawych funkcjach w nowym Kubernetes 1.25

Nie udało Ci się dotrzeć na LIVE w ostatni piątek? Koniecznie obejrzyj powtórkę. Poza ciekawą przygodą związaną z moim kubkiem omawiam 3 ciekawe funkcje:

  1. Kontenery efemeryczne do debugowania
  2. Podsystem CSI dla przestrzeni dyskowej
  3. Finalne wycięcie z Kubernetes PodSecurityPolicy i zastąpienie go PodSecurity 

Do każdego pokazuję też małe demo. Obejrzyj wideo tutaj.

Długo mi to zajęło, ale w końcu opublikowałem informacje o moich szkoleniach

Wiele osób pisało do mnie kiedy będą informacje o szkoleniach. To z przyjemnością informuję, że już są. Póki co dostępne są trzy:

Obecnie prowadzę szkolenia zamknięte dla firm, ale do każdego szkolenia otworzyłem też listę na szkolenie otwarte. Jeśli zbierze się odpowiednia liczba chętnych to wyślę szczegóły i propozycje terminu.

CloudFront w AWS obsługuje już HTTP/3, a co z resztą?

HTTP w wersji 3, protokół znany wcześniej jako QUIC, zbliża się wielkimi krokami. Świadczy o tym ogłoszona niedawno przez AWS możliwość używania ten nowej wersji w ich usłudze CloudFront. Teraz czekamy na innych, którzy nie będą chcieli zostać w tyle.
Z mojej perspektywy czekam też na obsługę HTTP/3 w popularnych serwerach HTTP, które mogłyby tą funkcjonalność udostępnić jako kontrolery Ingress.
Obecnie HAProxy wspiera to eksperymentalnie, Envoy chyba na całego, a Nginx jeszcze nie jest do końca gotowy.
To chyba i tak lepiej niż adopcją IPv6 😉

Wyłączaj pule węzłów w AKS

Rzadko piszę o o Kubernetesie od Microsoftu, a tym razem wydali coś ciekawego. Jeśli używasz ich usługi AKS to teraz możesz wyłączyć pule węzłów. Nie musisz ich kasować i odtwarzać, a jedynie wyłączyć jak zwykłe serwery. 
To chyba kolejny ukłon w stronę tych, którzy obawiają się wysokich kosztów klastra. Szczególnie, że jako jeden z niewielu dostawców Azure nie pobiera opłat za utrzymywanie klastra (Control Plane).

Napisz swój własny scheduler lub przynajmniej pobaw się symulatorem

Scheduler (czy też po polsku “planista”) w Kubernetesie to naprawdę ciekawy i złożony kawałek oprogramowania. Ale jest też przez to potężny i daje duże możliwości w sterowaniu dystrybucją podów po klastrze.
Polecam sprawdzenie jak napisać własny scheduler lub uruchomić symulator i sprawdzić jego różne opcje.
Jeśli interesuje Cię ten temat to warto sprawdzić też mój Masterclass, gdzie pokazuję praktycznie jak użyć wielu zaawansowanych opcji sterowania rozłożeniem podów i kierowania ruchem do nich.

Podobne materiały